Telefon +48566560000

Zamknij (x)

Jaki kabel HDMI wybrać? Poradnik dla graczy.

Twój zestaw komputerowy jest tak dobry, jak jego najsłabszy element. To stara prawda, którą potwierdzi każdy gracz. Między innymi dlatego kompletując swój sprzęt, musimy zwrócić uwagę na wszystkie podzespoły i odpowiednio je do siebie dopasować, również pod względem wydajności. 

Niestety wciąż niewielu gamerów zwraca uwagę na okablowanie, a konkretnie kable HDMI. To duży błąd, który może skutkować spadkiem jakości wyświetlanego obrazu lub po prostu ograniczeniem możliwości zakupionego sprzętu. Abyście mogli tego uniknąć, przygotowaliśmy krótki poradnik. Wyjaśniamy w nim, na co zwrócić uwagę wybierając kable HDMI. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kable HDMI?

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo kabli HDMI. Wiemy, że niekiedy ciężko odnaleźć się w tym gąszczu, dlatego poniżej tłumaczymy, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów. Korzystając z naszych wskazówek, wybierzesz kable wysokiej jakości, a przy tym nie zrujnujesz domowego budżetu.

Standard HDMI — sensowne opcje są dwie. Możemy wybrać standard 2.0, który jest dostępny w korzystnych cenach, a przy tym oferuje wysoką przepustowość i rozdzielczość 4K lub najnowszą wersję 2.1. Jak można się domyślić, jest ona nieco droższa, ale cechuje się prawie trzykrotnie większą przepustowością oraz wyższą rozdzielczością.

Długość przewodu — dobrze, aby przewód nie był podłączony na sztywno. To niewygodne i grozi wypięciem kabla przy każdym poruszeniu monitora bądź bazy. Z kolei zbyt długi kabel będzie plątał się za biurkiem lub pod nogami.

Wykonanie przewodu — to bardzo ważna kwestia. Najlepiej, jeśli przewód będzie wykonany z miedzi beztlenowej. Cechuje się ona najwyższą przewodnością. Dobrze też zadbać o to, aby jego oplot był wykonany z trwałych materiałów. Czy warto wybrać przewody HDMI 2.1?

Jeśli mamy taką możliwość — zdecydowanie tak! Po pierwsze to najnowsza wersja standardu HDMI, a więc oferuje szereg nowoczesnych rozwiązań. Jak już wspominaliśmy, przepustowość przewodu jest znacznie większa (48 Gb/s), podobnie jak obsługiwane rozdzielczości: 4K bądź 8K, wszystko w 120 klatkach na sekundę. 

Graczy ucieszy rozwiązanie ALLM (Auto Low Latency Mode). Dzięki niemu w chwili, gdy uruchomimy dowolną grę, funkcja automatycznie aktywuje optymalną konfigurację obrazu. Oczywiście o ile dysponujemy sprzętem obsługującym standard HDMI 2.1.

Jak widać, wybór kabla wcale nie musi być trudny, wystarczy zwrócić uwagę na wspomniane kwestie. Specjalnie dla graczy szukających wysokiej jakości w dobrej cenie przygotowaliśmy ofertę wyselekcjonowanych kabli HDMI. To prosta droga do perfekcyjnego obrazu i jeszcze przyjemniejszej rozgrywki. Zapraszamy.

Kilka słów o standardzie HDMI — rodzaje kabli

Standard HDMI (High-Definition Multimedia Interface) pojawił się na rynku w 2003 roku. Pozwala on na równoczesny przesył sygnałów audio i wideo, które nie zostały poddane kompresji. Dzięki temu możemy cieszyć się świetną jakością obrazu.

Aktualnie najpopularniejszy standard przewodu to HDMI 2.0. Jego przepustowość wynosi 18 Gb/s, a maksymalna rozdzielczość utrzymuje się na poziomie 4096 x 2160p (4K) przy 60 klatkach na sekundę i 48-bitowej głębi koloru.

Nie ma sensu inwestować w kable o niższym standardzie, ponieważ po pierwsze przewody 2.0 są stosunkowo tanie, a po drugie oferują opcję wstecznej kompatybilności. Dzięki temu podłączymy je do wszystkich urządzeń, nawet tych, które dysponują gniazdami w standardzie 1.4 i niższym. To niesamowicie wygodne rozwiązanie.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie